PARAFIA ŁOSEWOMenu główne


Strona główna


Św. Rita z Cascii


Kontakt


Galeria


Multimedia


O parafii


Historia


Duszpasterze


Liturgia


Ministranci


Schola i Chór


Grupy i wspólnoty


Chrzty


Śluby


Pogrzeby


Cmentarze


Ciekawe stronyDiecezja Łomżyńska

Radio Nadzieja

Ruch Rodzin Nazaretańskich Diecezja Łomżyńska


Modlitwa do Św Rity


Święta Rito, Patronko spraw trudnych, Orędowniczko w sytuacjach beznadziejnych, cudna gwiazdo świętego Kościoła naszego, zwierciadło cierpliwości, pogromicielko szatanów, lekarko chorych, pociecho strapionych, wzorze prawdziwej świętości, ukochana Oblubienico Chrystusa Pana naznaczona cierniem z korony Ukrzyżowanego.
Z głębi serca czczę Ciebie i zarazem błagam módl się za mną, o uległość woli Bożej we wszystkich przeciwnościach mojego życia. Przybądź mi z pomocą, o święta Rito i spraw, abym doznał/a skutków Twej opieki, by modlitwy moje u tronu Bożego stały się skuteczne.
Wyproś mi wzmocnienie wiary, nadziei i miłości, szczerego i dziecięcego nabożeństwa do Matki Bożej oraz łaskę ... (wymienić ją).
I to spraw, abym zwyciężywszy wszelkie przeszkody i pokusy, mogła/mógł dojść kiedyś do nieba i tam Ci dziękować i wiecznie cieszyć się towarzystwem Ojca, Syna i Ducha Świętego. Amen.Dnia 21 marca 2018 roku, w czasie rekolekcji Wielkopostnych do naszego kościoła zostały wprowadzone relikwie Św. Rity z Cascii podarowane przez JE. ks. bp. Ordynariusza Janusza Stepnowskiego.
Ksiądz Biskup dokonał także ich wprowadzenia.
Rekolekcje ze Św. Ritą przybliżając historię jej życia i kultu świętej, prowadził Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży ks. dr. Jarosław Kotowski.

Zapraszamy wszystkich z bliższych i dalszych okolic, chcących powierzyć swoje troski, problemy i szukających wsparcia, do modlitw, do Św. Rity w naszym kościele.
Niech pomoc i opieka Św. Rity przez jej relikwie z Łosewskiego kościoła promieniuje jak najdalej.


Św. Rita była przykładną żoną, matką, wdową i zakonnicą. Poznała radości i smutki miłości małżeńskiej i wdowieństwa, słodycz i gorycz miłości macierzyńskiej, niebiański smak miłości do Boga i zawiłości miłości do bliźniego. W życiu pełnym cierpienia i upokorzeń nie zatraciła nigdy wiary i ufności w miłość, dobroć i sprawiedliwość Boga. Jest uznawana za niezawodną orędowniczkę w sprawach bardzo trudnych i po ludzku beznadziejnych. Obierając ją jako współpatronkę naszej Parafii pragniemy każdego 22 dnia miesiąca gromadzić się w naszym kościele parafialnym na Mszy św. odprawianej w intencji próśb zanoszonych do Boga za wstawiennictwem świętej stygmatyczki.
Po Mszy odprawiane będzie nabożeństwo, w czasie którego odczytywane będą przesłane lub złożone osobiście prośby wiernych dotkniętych boleśnie przez los, chorych, opuszczonych, przeżywających bolesne próby życiowe ale nie tracących wiary. W doroczną uroczystość św. Rity w dniu 22 maja nabożeństwo ku jej czci zostanie ubogacone specjalnym błogosławieństwem kwiatów róż przyniesionych przez wiernych przyzywających orędownictwa św. Rity.

Porządek nabożeństw do Św. Rity :
22 maja godz. 16.00;


   

 

 
Życiorys Świętej Rity.
Jej narodziny osnuł nimb cudowności. Przyszła na świat w rodzinie Amaty i Antoniego Lotti, małżonków, którzy od 12 lat starali się o dziecko i zaczęli już tracić nadzieję, że się go doczekają. Pewnego dnia Amata usłyszała głos z nieba zapewniający ją, że urodzi dziewczynkę i nakazujący, żeby na cześć św. Margerity nadała jej imię Rita. Dziecko przyszło na świat w Roccaporena ok. 1381 r. Pewnego dnia, gdy rodzice pracowali w polu roczna Rita leżała w koszyku a nad nią unosił się rój pszczół. Owady siadały na dziecku, wchodziły mu do ust. Zauważył to pewien żniwiarz i choć miał zranioną rękę, zaczął odpędzać nią pszczoły. Wówczas jego ręka w przedziwny sposób nagle się zagoiła. Choć pobożna i rozmodlona dziewczyna odczuwała powołanie do stanu zakonnego, uległa woli rodziców wychodząc za mąż za brutala i hulakę Pawła de Ferdinand. Pierwsze lata małżeństwa były dla Rity pasmem cierpień. Jej życie zmieniło się, kiedy urodziła bliźnięta - dwóch chłopców. Po narodzinach dzieci, ujęty jej dobrocią i pobożnością mąż nawrócił się i zmienił się na lepsze. Szczęście nie trwało jednak długo - na skutek waśni między rodami mąż Rity został ciężko ranny. Dzięki żonie zmarł pojednany z ludźmi i Bogiem. Synowie - zgodnie z obyczajem wendetty - poprzysięgli zemstę. Rita zaczęła się wówczas modlić, by nie popełnili śmiertelnego grzechu i przebaczyli zabójcom ojca. Jej modlitwa została wysłuchana. Kilka miesięcy po śmierci ojca synowie Rity zachorowali na nieznaną chorobę i pomarli. Przed śmiercią przebaczyli mordercom ojca. Po śmierci męża i synów Rita próbowała wstąpić do klasztoru ss. Augustianek w pobliskiej Casci. Przełożona nie chciała jej przyjąć. Po kilku bezowocnych próbach zmiany jej decyzji, Ricie pomogli... święci. Pewnego dnia objawili się jej bowiem św. Jan Chrzciciel, św. Augustyn i św. Mikołaj z Tolentino i w cudowny sposób - mimo zamkniętych drzwi - wprowadzili ją do wnętrza klasztoru. Pozwolono jej wówczas zostać. Po wstąpieniu do klasztoru posłuszeństwo i pokora Rity wystawione zostały na ciężką próbę. Przełożona kazała jej spełniać wiele z pozoru bezsensownych posług - m.in. dwa razy dziennie miała podlewać suchy patyk. Choć współsiostry były przekonane, że praca ta nie da nigdy efektu, po latach podlewania patyk nagle ożył przekształcając się w dorodną winorośl. Zakonnice były przekonane, że wydarzenie to było cudem. Jako zakonnica Rita oddawała się życiu modlitewnemu, ascezie, surowym praktykom pokutnym, przez pewien czas żywiła się samą Eucharystią. Ofiarnie pomagała potrzebującym pomocy - chorym i biedakom.
W Wielki Piątek 1443 r. Rita naznaczona została stygmatem. W czasie modlitwy przed krucyfiksem jeden z gipsowych kolców korony cierniowej oplatającej głowę Chrystusa oderwał się nagle od rzeźby wbijając się głęboko w czoło zakonnicy. Utworzona w ten sposób rana zaczęła potwornie cuchnąć i Rita musiała odtąd pozostawać w odosobnieniu.
W 1450 r. - w Roku Świętym - augustianki wybierały się do Rzymu. Rita bardzo chciała jechać razem z nimi, jednak zakonnice - z uwagi na ranę - nie chciały jej towarzystwa. Wtedy to, tuż przed wyjazdem - dzięki gorącym modlitwom rana na czole Rity zasklepiła się (choć nie zniknął związany z nią przejmujący ból i cierpienie) i zakonnica mogła pojechać. Tuz po powrocie zranienie otwarło się na nowo.
Rita już za życia uważana była za osobę świętą. Proszono ją o wstawiennictwo u Boga i modlitewną pomoc. Dzięki jej modlitwom Pan Bóg przywrócił zdrowie sparaliżowanej dziewczynce i wyzwolił kobietę opętaną przez szatana. Tuż przed jej śmiercią wydarzyły się kolejne cuda. Leżąca na łożu śmierci zakonnica poprosiła swoją kuzynkę o przyniesienie róży ze swojego dawnego ogrodu w Roccaporena. Był środek zimy i prośba wydawała się niemożliwa do spełnienia. Mimo to kuzynka udała się we wskazane miejsce i znalazła wśród śniegu piękną czerwoną różę. Rita poprosiła ją wówczas, żeby przyniosła jej figi z rosnącego w jej ogrodzie drzewka. Także to życzenie okazało się możliwe do realizacji. Rita zmarła 22 maja 1457 r. w 76 roku życia. Rana na jej czole zasklepiła się wówczas, a jej ciało zaczęło wydzielać przyjemną woń. Bezpośrednio po śmierci, jej czciciele doświadczyli kolejnych łask m.in. cudownie uzdrowiony został stolarz, który bardzo pragnął przygotować jej trumnę, a kuzynka Rity - nawet bez specjalnych próśb do świętej - odzyskała sprawność w sparaliżowanej ręce. Ciało Rity w przedziwny sposób nie uległo rozkładowi i wydzielało przyjemną woń. Potwierdziła to specjalna komisja, która zebrała się w 160 lat po jej śmierci. Do dziś doczesne szczątki zakonnicy są doskonale zachowane. W 1628 r. Urban VIII dokonał beatyfikacji Rity. Podczas ceremonii beatyfikacyjnej wydarzył się kolejny cud - Rita nagle... otworzyła oczy, uciszając w ten sposób rozgorączkowany i "wybuchowy" tłum. W 1900 r. Leon XIII uznał zakonnicę z Casci za świętą.

Modlitwa do św. Rity o dar uśmiechu przez łzy
Ty, która boleśnie doświadczyłaś w swoim ciele
- razów od tych, których kochałaś,
- cierpień długiej choroby.
Która w sercu doświadczyłaś wielokrotnie
- niezrozumienia ze strony bliskich,
- szyderstw ze strony tych, którzy cię odrzucali,
- pogardy od tych, za którymi się wstawiałaś u Boga,
- zwątpienia w sytuacjach beznadziejnych.
Przekaż mi tajemnicę
- łagodności twojego serca,
- twojej gotowości do przebaczenia,
- twojej siły w sytuacjach bez wyjścia,
- twojej miłości zawsze silniejszej od nienawiści,
- twojej wytrwałości w modlitwie,
- twojej wierności w miłości do Boga,
- twojego uśmiechu przez łzy.
Pomóż mi zachować
- serce dziecka ufne w rękach kochającego Boga, naszego Ojca,
- miłość czułą i silną jak miłość Jezusa, aby przebaczać i kochać aż do końca,
- uważne wsłuchiwanie się w słowa Ducha Świętego i z otwartym sercem przyjmowanie Jego darów pojednania i pokoju.


Koronka do świętej Rity
- znak krzyża
Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie, pospiesz ku ratunkowi memu, Chwała Ojcu… - następnie: Ojcze nasz w intencji czcicieli św. Rity
- zapowiedź tajemnicy: Ojcze nasz…, 3 x Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…Święta Rito, naucz nas kochać.
Wprowadzenie
Każda świętość rodzi się z miłości, która jest największym przykazaniem Chrystusowego przesłania. Duchowość świętej Rity to duchowość miłości. Święta Rita naśladuje w ten sposób duchowość świętego ojca Augustyna, który wytyczył drogę rozwoju życia, zarówno doczesnego, jak i duchowego, szlakiem wzrostu miłości. Drogą duchową świętej Rity był wzrost w miłości. Podążajmy w modlitwie głównymi etapami tej ścieżki, prosząc świętą, by pomagała nam wzrastać na takiej samej drodze miłości. Zawierzmy też jej nasze zmartwienia, ciernie i krzyże.
TAJEMNICA PIERWSZA
- Miłość św. Rity do Boga Święta Rita urodziła się w bardzo wierzącej rodzinie, która nauczyła ją we wszystkim stawiać na pierwszym miejscu Pana. Prośmy świętą Ritę o pomoc, abyśmy i my stawiali Boga zawsze na pierwszym miejscu.
Ojcze nasz…, 3 x Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…Święta Rito, naucz nas kochać.
TAJEMNICA DRUGA -
Miłość św. Rity do rodziny Pierwszym miejscem, gdzie musimy wzrastać w miłości, jest nasza własna rodzina, ta konkretna, jaką każdy z nas posiada. Święta Rita bardzo czule kochała swoją rodzinę, męża i dwoje dzieci. Prośmy ją o wzmocnienie naszej miłości do osób, które Pan postawił obok nas w naszym życiu.
Ojcze nasz…, 3 x Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojca… Święta Rito, naucz nas kochać. TAJEMNICA TRZECIA -
Miłość św. Rity w przeciwnościach losu Dla wszystkich życie jest trudne. Także dla świętej Rity nadszedł moment trudności, bólu, niezrozumienia - zabójstwo męża w zdradziecki sposób, śmierć jeszcze młodych synów, niezrozumienie ze strony krewnych, którzy domagali się zemsty. Nigdy jednak nie przestała kochać i ufać. Za wstawiennictwem świętej Rity błagajmy Boga, abyśmy zawsze ufali Bożej Opatrzności i wobec przeciwności losu nigdy się nie zniechęcali.
Ojcze nasz…, 3 x Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu… Święta Rito, naucz nas kochać.
TAJEMNICA CZWARTA -
Miłość św. Rity owocuje przebaczeniem Przebaczenie to najwyższy wymiar miłości. Tylko ten, kto potrafi kochać, umie też przebaczać. Święta Rita potrafiła przebaczyć ludziom, którzy zniszczyli jej rodzinę, właśnie dlatego, że kochała. Błagajmy Pana o siłę, aby przeważały w nas uczucia miłości i przebaczenia.
Ojcze nasz…, 3 x Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…Święta Rito, naucz nas kochać.
TAJEMNICA PIĄTA -
Miłość św. Rity niesie pojednanie i pokój Przebaczenie nie służy niczemu lub nie jest kompletne, jeśli nie dochodzi do pojednania i pokoju, jeśli nie towarzyszy mu odbudowanie wzajemnych relacji na bazie braterstwa i miłości. Święta Rita uwierzyła słowu Pana i w końcu miłość wzięła górę nad nienawiścią. Prośmy świętą Ritę o wstawiennictwo, abyśmy stawali się budowniczymi pokoju i pojednania w naszym środowisku.
Ojcze nasz…, 3 x Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…Święta Rito, naucz nas kochać.
TAJEMNICA SZÓSTA -
Miłość św. Rity, przez którą w sposób całkowity ofiarowuje swe życie Bogu i bliźnim Po utracie męża i synów, w wieku trzydziestu lat, święta Rita doszła do wniosku, że może jeszcze owocnie spędzić życie w służbie miłości. Poświęciła się Panu, składając śluby zakonne. Jako augustiańska zakonnica kontynuowała swe charytatywne dzieło wśród ubogich i potrzebujących rodzin. Niech święta Rita wyprasza nam coraz większe zrozumienie istoty i wymagań miłości, którą jest sam Bóg.
Ojcze nasz…, 3 x Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…Święta Rito, naucz nas kochać.
TAJEMNICA SIÓDMA -
Miłość św. Rity do Chrystusa Ukrzyżowanego Święta Rita w uniesieniu miłości poprosiła Pana, by mogła uczestniczyć w cierpieniach Jego męki. A Pan wysłuchał ją, obdarzając raną ciernia wbijającego się w czoło. Spowodowany przez to ból nosiła przez ostatnie piętnaście lat swego ziemskiego życia. Prośmy świętą Ritę, by miłość do Boga i ludzi stała się siłą napędową naszego życia.
Ojcze nasz…, 3 x Zdrowaś Maryjo…, Chwała Ojcu…Święta Rito, naucz nas kochać.

Piętnaście czwartków ku czci św. Rity
Dla upamiętnienia 15 lat, w czasie których św. Rita nosiła stygmat ciernia na czole. Najczęściej odprawia się to nabożeństwo przez piętnaście tygodni poprzedzających dzień 22 maja, poświęcony Świętej. W każdy czwartek nawiedza się kościół, wspomina najważniejsze wydarzenia z jej życia oraz odmawia modlitwę do niej. O, potężna i otoczona chwałą Święta Rito! Oto u twoich stóp klęka dusza zagubiona, która będąc w potrzebie, szuka u ciebie pomocy ze słodką nadzieją na wysłuchanie. Z powodu mojej niegodności i przeszłych niewierności nie ośmielam się żywić nadziei, że moje modlitwy dotrą do Bożego Serca, i dlatego szukam potężnej pośredniczki. Zwracam się więc do ciebie, Święta Rito, bo masz niezrównany tytuł świętej od spraw beznadziejnych i niemożliwych. O droga Święta, weź sobie do serca moją sprawę i wstaw się u Boga dla wyjednania mi łaski, o jaką żarliwie Go proszę... Nie pozwól, bym musiał wstać od stóp twoich i odejść niewysłuchany. Jeśli zaś coś we mnie stanowi przeszkodę dla otrzymania tej łaski, proszę, pomóż mi to usunąć. Okryj moją modlitwę twymi cennymi zasługami i przedstaw ją swemu niebieskiemu Oblubieńcowi. Połącz ją, oblubienico wierna pomiędzy najwierniejszymi, ze swoją modlitwą, a w ten sposób ją ubogacisz. Jakże Bóg mógłby odrzucić prośbę tej, która odczuwała Jego Mękę? Całą moją ufność składam więc w tobie i z sercem spokojnym czekam na wypełnienie mojej prośby. O droga Święta Rito! Niech moja ufność i nadzieja złożona w twoim wstawiennictwie nie zostanie pomniejszona ani moja prośba niech nie będzie daremna. Spraw, by Bóg mnie wysłuchał, a ja stanę się orędownikiem dobroci twego serca i twego wstawiennictwa. A Ty, o Serce Jezusowe, godne uwielbienia, które zawsze okazujesz tak wiele miłości najnędzniejszym, daj się przebłagać i wzruszyć moimi prośbami. Nie zważaj na moje słabości i na to, że nie jestem godzien Twej miłości. Pomimo to przyznaj mi łaskę, której tak pragnie moje serce i o którą dla mnie i ze mną błaga Twoja wierna oblubienica, Święta Rita. Przez wierność, z jaką Święta Rita zawsze odpowiadała na Bożą łaskę, przez wszystkie dary, jakimi zechciałeś, Panie, napełnić jej duszę, za wszystko, co wycierpiała w życiu małżonki, matki i uczestnicząc w Twej bolesnej Męce, i wreszcie przez potężne wstawiennictwo, jakiego zechciałeś jej udzielić, Panie, dla wynagrodzenia jej wierności, udziel mi tej łaski, o którą Cię proszę... A Ty, Najświętsza Maryjo, nasza dobra Matko Niebieska, skarbniczko Bożych skarbów i pośredniczko wszelkich łask, wzmocnij Twym potężnym wstawiennictwem modlitwę tej wielkiej Świętej, która darzyła Cię nabożeństwem, i wraz z nią wyjednaj mi u Boga łaskę upragnioną. Amen.


Liturgia dnia:
Dane adresowe:Rzymsko-Katolicka Parafia Najświętszego Serca Jezusowego
Łosewo 7
18-500 Kolno

tel.Ks.Proboszcz Gabriel Jastrzębski 507674606

Konto parafialne:Bank Spółdzielczy w Kolnie
08 8754 0004 0000 9003 2000 0010

Inne
Admin

szablony portali